Współpraca z NGO
wartość udzielonych dotacji w 2022 r.
20 000 zł
formy współpracy
Głównym celem współpracy z organizacjami pozarządowymi jest poprawa jakości życia oraz pełniejsze zaspokajanie potrzeb społecznych mieszkańców gminy poprzez stwarzanie im możliwości aktywności obywatelskiej w rozwiązywaniu problemów lokalnych. Program powstał w oparciu o wiedzę i doświadczenie zarówno pracowników Gminy Miejskiej Hel, jak również organizacji pozarządowych.
Celami szczegółowymi programu są:
tworzenie warunków dla powstawania inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej,
tworzenie warunków do zwiększenia aktywności społecznej mieszkańców gmin,
poprawę jakości życia poprzez pełniejsze zaspokajanie potrzeb społecznych,
budowanie partnerstwa między administracją samorządową i organizacjami.
Współpraca o charakterze pozafinansowym dotyczyła:
wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałanie w celu zharmonizowania tych kierunków.
Współpraca o charakterze finansowym:
wspieranie wykonywania zadań publicznych, wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.
Współpraca o charakterze finansowym z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego polegała głównie na zlecaniu realizacji zadań Gminy Miejskiej Hel organizacjom pozarządowym poprzez wspieranie wykonywania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.
Zlecenie zadań odbywało się w drodze otwartego konkursu ofert ogłoszonego w trybie pożytku publicznego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jak również „Rocznego programu współpracy Gminy Miejskiej Hel z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 rok”.
W 2022 r. na realizację zadań publicznych przeznaczono łącznie 20.000,00 zł, a wykonawcą zadania publicznego została Fundacja Art. & Health z Krakowa, która w ramach kultury i ochrony dziedzictwa narodowego zorganizowało Klezmer Weekend Kultura i Muzyka Żydowska, w tym dwa koncerty:
„Gdybym był bogaty” – montaż sceniczny oparty na fabule oraz muzyce „Skrzypek na dachu”. Liczba osób zaangażowanych w realizację zadania ze strony organizatora wyniosła dziesięć osób,
„Klezmer Koncert” - koncert najpiękniejszych piosenek klezmerskich, opowiadających w sposób typowy dla tego rodzaju muzyki zarówno o zagadnieniach judaistycznej mistyki, jak również o problemach dnia codziennego: kłopoty finansowe, zamążpójście, dolegliwości zdrowotne. Lekka muzyka była przeplatana dowcipami i skeczami realizowanymi przez aktorów biorących udział w koncercie, a całość została spięta spójną narracją przez prowadzącego. Liczba osób zaangażowanych ze strony organizatora wyniosła sześć osób.
Bezpośrednie obserwacje prowadzone na miejscu przez organizatorów, oraz sporządzona dokumentacja fotograficzna, pozwalają oszacować łączną liczbę zainteresowanych obydwoma koncertami na 500 osób. Na wymienioną liczbę złożyły się zarówno osoby powiadomione wcześniej za pomocą kampanii informacyjnej prowadzonej przez Miasto Hel oraz organizatorów, jak również osoby zainteresowane spontanicznie wskutek obserwacji przygotowań do koncertów prowadzonych w obrębie sceny.
Obecność nowej pozycji w ofercie kulturalnej miasta Hel została również oficjalnie odnotowana przez telewizję TTM oraz Bałtycka TV, której ekipy reporterskie były obecne na miejscu wydarzenia transmitując wydarzenie.
Fundacja rozliczyła się z przyznanych dotacji składając sprawozdania finansowe.
PODSUMOWANIE
Realizacja zadania sprawiła, że oferta kulturalna miasta została wzbogacona o nieobecny dotychczas element kultury żydowskiej w postaci muzyki klezmerskiej, mającej niezwykle bogate tradycje w innych regionach kraju, co przyczyni się do jeszcze ściślejszej integracji kulturalnej regionów Polski.
Współpraca Gminy Miejskiej Hel z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego odbywała się na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.
Dotychczasowa współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz wspólne rozpoznanie potrzeb mieszkańców Gminy Miejskiej Hel wpływa na coraz lepszą współpracę z podmiotami Programu i wzrost ilości inicjatyw, które mogą być realizowane w ramach określonych przez ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.